Past Presidents

2017-2018 Ron Distel – Ottawa County 

2016-2017 Ted Bruner – Darke County

2015-2016 Robert Mackin – Lorain County 

2014-2015 David Ridenour -Wood County

2013-2014 Robert Brothers – Trumbull County

2012-2013 William “Bill” Powell – Licking County

2011-2012 Mike Morman – Putnam County 

2010-2011 James “Jim” Delano Fernihough – Washington County

2009-2010 Carolyn “Kay” Crawford – Greene County 

2008-2009 Dr. John Wasylick- Erie County

2007-2008 Robert E. Lee Stewart – Lucas County

2006-2007 Daniel K Wiggins – Guernsey County

2005-2006 Daniel T. Weist – Cuyahoga County

2004-2005 Donald Kuether – Miami County

2003-2004 Larry D. Moore – Richland County

2002-2003 David M. Ridenour – Wood County

2001-2002 Robert E. Straker – Miami County

2000-2001 David Levering – Knox County 

1999-2000 Dale Cox – Butler County

1998-1999 Glen E. Johnson – Cuyahoga County

1997-1998 Paul Trimble – Warren County

1996-1997 Larry J. Patton – Crawford County

1995-1996 James A. Buday, Sr. – Coshocton County

1994-1995 William R. Thompson – Butler County

1993-1994 Robert B. Steele – Greene County

1992-1993 Thomas Pitts – Summit County

1991-1992 Robert L. McCarty – Morrow County

1990-1991 L. Olan Sanor – Columbiana County

1989-1990 Kenneth E. Reiger – Lucas County

1988-1989 Dennis O. Schaffner – Defiance County

*****The Ohio State Association of Soldiers and Sailors Relief Commission of Ohio was changed to the Ohio State Association of Veterans Service Commissioners. Effective 14 September 1988.

1987-1988 Nelson V. Lonz – Huron County

1986-1987 Marvin D. Gearhart – Williams County

1985-1986 F. Clark Engelmeier – Clark County

1984-1985 Parke G. Thompson – Summit County

1983-1984 Stanley E. Weigman – Sandusky County

1982-1983 Merle F. Brady – Van Wert County

1981-1982 Joseph J. Grof – Lake County

1980-1981 George E. Wenner – Stark County

1979-1980 Norman L. Hittinger – Hamilton County

1978-1979 James C. McBride – Ashtabula County

1977-1978 Dewey E. Breckenridge – Carroll County

1976-1977 Clement C. Dombroski – Lucas County

1975-1976 Nick Angele – Richland County

1974-1975 Jay E. Myers – Carroll County

1973-1974 Thomas Mihalis – Lorain County

1972-1973 Stephen A. Semetko – Lucas County

1971-1972 David M. Brown – Summit County

1970-1971 Donald L. Bruenbaum – Union County

1969-1970 Kenneth M. Robey – Montgomery County

1968-1969 Walter F. Pawelkoski – Butler County

1967-1968 Edgar L Williams – Butler County

1966-1967

1965-1966

1964-1965

1963-1964 Howard Swops – Clermont County

1962-1963 John P. LaFene – Erie County

1961-1962 Edward J.Smith – Stark County

1960-1961

1959-1960 William C. Tucci – Carroll County

1958-1959 Robert C. Marshall – Wayne County

20-22 June 1958 Leo (Ace) Kubacki – Lucas County

19-21 June 1957 Carl T. Mapes – Richland County

15-17 June 1956 Raymond H. Dickerson – Coshocton County

17-19 June 1955 Ligouri A. Dusseau – Lucas County

18-20 June 1954 Ligouri A. Dusseau – Lucas County

****The Ohio State Seal was adopted

26-28 June 1953 Reynard Hill – Trumbull County

20-22 June 1952 Reynard Hill – Trumbull County

8-10 June 1951 William J. Toth – Hamilton County

9-10 June 1950 Lewis H. Smith – Summit County 

10-12 June 1949 John E. Steele – Richland County

***Articles of incorporation, Ohio State Association of Soldiers and Sailors Relief Commissioners’ signed 10 March 1949 by Harold G. Skinner, William J. Toth and James H. Nelson (Lucas County), incorporators, John P. LaFene agent for incorporation.

11-13 June 1948 Harold G. Skinner – Lucas County

6-8 June 1947 Maurice W. Taylor – Butler County

21-23 June 1946 Clarence W. Sickles – Wood County

28 June 1945 Arthur P. Smith – Cuyahoga County

17-18 June 1944 Fred Lohrum – Hamilton County

19-20 June 1943 George B. Moore – Summit County

**WWII Hiatus from 7 June 1941 to 6 March 1943

13 October 1940 George B. Moore – Summit County

*The Ohio State Association of Soldiers Relief Commission of Ohio Organized 26 September 1940 at the Neil House in Columbus, Ohio.

Close Menu